Kolegium

Prezesów

Rozwój zielonej infrastruktury

poprzez wsparcie ogrodów działkowych

RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY

"ROD MAKRUM"

22 grudnia 2023

Pozytywna odpowiedź Wiceprezydenta Michała Sztybla 
ws. kontynuacji remontu ulicy przy bramie nr 4 z BBO

     Na wiosnę 2023 r. złożyliśmy projekt kontynuacji remontu ulicy prowadzącej od Inwalidów do bramy nr 4 w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2022 r. udało się wygrać głosowanie i w 2023 r. został wdrożony projekt do realizacji. Za kwotę 87 000 zł udało się wylać ok 40 mb asfaltu.

     W tym roku staraliśmy się o całą kwotę przeznaczoną na osiedle Bydgoszcz Wschód - Siernieczek. Rada osiedla, pomimo pozytywnej zgody przewodniczącej, nie uchwaliła nam zwiększonej kwoty. 

     W październiku ogłoszone zostały wyniki weryfikacji projektów, w których także po powtórnym odwołaniu uzyskaliśmy wynik negatywny. Komisja w obu przypadkach w uzasadnieniu pisała "Dostępne środki są niewystarczające na realizację zadania we wnioskowanym zakresie.Rozbiórka starych płyt betonowych (są w fatalnym stanie i nie nadają się nawet na podbudowę) i budowa nowej nawierzchni z płyt ażurowych (nie ma możliwości wykonania asfaltowej nawierzchni) na całej długości to koszt około 605 tys. zł."

     Jedyne co udało się wdrożyć to zmiana jednej wiaty przystankowej przy bramie nr 3 ROD Makrum w ramach mikroprojektu osiedlowego za 10 000 zł na budowę wszystkich 7 peronów i wiat przystankowych na całej ulicy Inwalidów za kwotę 145  000 zł w ramach projektu osiedlowego, tak aby wykorzystać maksymalną dostępną kwotę i aby nie stracić roku związanego z tymi inwestycjami.

      Z negatywnymi weryfikacjami od początku się nie zgadzaliśmy i uważaliśmy że uwagi komisji są conajmniej zastanawiające, szczególnie biorąc pod uwagę że kilka miesięcy wcześniej remont części ulicy był przeprowadzony i to też w ramach BBO z 2022 r.

     Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii do przewodniczącego rady ds. partycypacji społecznej - wiceprezydenta Michała Sztybla oraz do kierownika referatu Partycypacji społecznej - Jacka Rosoła.

        Poniżej bardzo pozytywna odpowiedź w tej sprawie. Mając to na uwadze będziemy się starali o dokończenie remontu tej uliczki w 2024 r.


Do pobrania:

- Pismo do Wiceprezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla ws. kontynuacji remontu ulicy przy bramie nr 4 z BBO

- Odpowiedź Wiceprezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla