RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY
"ROD MAKRUM"
Od 1 stycznia 2025 roku ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, które nie nadają się już do użytku, nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jest to wynik wdrożenia przepisów dyrektywy 2008/98/WE, które obowiązują w całej Polsce i mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w duchu recyklingu.
Selektywna zbiórka odpadów tekstyliów i odzieży obejmuje między innymi zużytą odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki oraz dywany.
1. ul. Ołowiana 43, tel. 502 770 428
2. ul. Jasiniecka 7a (w środy zamknięty), tel. 502 770 452
3. ul. Inwalidów 15, tel. 502 770 531
Co zrobić z ubraniami, które można jeszcze wykorzystać?
Nie wszystkie tekstylia muszą trafić do PSZOK. Jeśli ubrania, buty czy akcesoria są w dobrym stanie (czyste, niezniszczone) i nadają się do ponownego użycia skorzystaj z poniższych opcji:
1. Polski Czerwony Krzyż – magazyn darów, do którego można przynosić ubrania, pościel, pluszaki czy buty w dobrym stanie, znajduje się przy ul. Warmińskiego 10. Przyjmowanie i wydawanie darów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 10-15. Najpierw prosimy o kontakt z oddziałem tel. 52 322-55-68.
Kontenery: Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom. Zebrane tekstylia przekazywane są lokalnym partnerom, którzy decydują o ich dalszym losie – większość zgromadzonych rzeczy jest przeznaczana na cele przemysłowe (np.: przerobiona na czyściwo, materiały do uszczelniania), część trafia do sprzedaży w second handach. Środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznaczane są na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową PCK. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK.
2. Sklep charytatywny Sue Ryder – ul. Dworcowa i ul. Gdańska 66
3. Bydgoski Punkt Pomocy Obywatelom Ukrainy pn. „Bydgoszcz pomaga Ukrainie” przy ul Chodkiewicza 30 (kampus UKW)
4. Noclegownie i schroniska dla osób w bezdomności
5. Punkty zbiórki w akcji pn. „Podziel się ciepłem” organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (więcej informacji poniżej)
6. Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy, ul. Grunwaldzka 298 – do schroniska można dostarczać czyste ręczniki oraz koce
7. Sklep charytatywny – bydgoska Bazylika, ul. Grunwaldzka 32 – bieżące informacje o zbiórce oraz godzinach otwarcia na oficjalnej stronie na Facebooku
8. Bydgoski Bazar, który organizuje Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze – podczas wydarzenia można sprzedać i kupić odzież, więcej informacji na stronie
9. Część bydgoskich sklepów sprzedających odzież „z drugiej ręki” kupuje ją także od klienta lub przyjmuje w komis.
Akcja „Ubrania do oddania”
To ogólnopolska inicjatywa umożliwiająca proste i bezpłatne oddanie odzieży, tekstyliów za pośrednictwem kuriera. Za każde 10 kilogramów odzieży organizator akcji przekazuje wybranej organizacji charytatywnej 5 zł. Występuje możliwość wyboru dowolnej akcji charytatywnej lub organizacji własnej zbiórki.
Do akcji dołączyły także firmy, do których odzież można dostarczyć do sklepu stacjonarnego, bądź zamówić kuriera:
W ramach akcji „Ubrania do oddania” funkcjonuje także program „Szkoła w Porządku” dedykowany placówkom oświatowym. Jego celem jest pomoc w zmniejszeniu nierówności społecznych w polskim systemie edukacyjnym. Udział w nim pomoże pozyskać dodatkowe fundusze na działania placówki. Dzieje się to poprzez zbieranie ubrań i akcesoriów przez darczyńców, wysyłanie ich do Ubrania Do Oddania, a później przeliczanie przesłanych kilogramów na złotówki. 10 zebranych kilogramów to 5 złotych na koncie placówki edukacyjnej.
Więcej informacji na stronie.
Akcja dla placówek oświatowych „Zrób porządek w szafie”
Celem akcji porządkowania szaf jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży, kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na to co się stanie z rzeczami, które są w naszej przestrzeni, gdy już nie będą nam potrzebne. Zbiórka odzieży w szkołach to dobra okazja aby zgłębiać temat ekologii oraz problematyki nadprodukcji ubrań i ich negatywnego wpływu na zanieczyszczenie środowiska.
Ubrania oddane do pojemników oznaczonych logo Fundacji Eco Textil po przesortowaniu wracają na rynek w niezmienionej postaci. Ta część odzieży, której nie uda się inaczej wykorzystać, zostanie poddana recyklingowi.
Więcej informacji na stronie.
Podziel się ciepłem – akcja MOPS
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do udziału w akcji „Podziel się ciepłem”. Idea jest prosta: każdy może zostawić ciepłe ubrania, takie jak kurtki, płaszcze, swetry czy czapki, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a także zabrać odzież, jeśli jej potrzebuje. Przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do osób potrzebujących wsparcia – ubogich i bezdomnych – ale skorzystać może każdy, kto w danym momencie potrzebuje ciepłego ubrania.
Zasady akcji
Stanowiska przygotowano w następujących lokalizacjach:
ROD MAKRUM